Jeśli jesteś początkującą krawcową zacznij od „bezpiecznych” materiałów. Jakich? Wybierz bawełny, materiały mało rozciągliwe i odpowiednio „tępe”, żeby porządnie do siebie przylegały i nie ślizgały się podczas szycia. Dobrze sprawdzą się też dzianiny dresowe takie, które nie będą wymagały wykończenia przy szyi i rękawach. Do tych „trudniejszych” należą np. rozciągliwe dzianiny, żorżety, satyny. Te zostaw sobie na potem 🙂

Jeśli jeszcze nie wiesz czego szukasz i o co pytać – wybierz się do sklepu stacjonarnego. Będziesz mogła dotknąć materiałów i skorzystać z podpowiedzi pani, która pomoże dobrać materiał do wybranego wzoru.

Tu kilka warszawskich sklepów, które lubię:

1. Dość znana hurtownia tkanin na ul. Bieżuńskiej 2a – Alexis. Znajdziecie tu głównie materiały ubraniowe tj. wełny, kolorowe sukienkowe wiskozy, jedwabie, żakardy, haftowane i aplikowane organzy. Sklep kojarzę raczej z wysokimi cenami, choć domyślam się, że powodem pochodzenie tkanin.

2. Nieduży, choć dobrze zaopatrzony, sklepik na ul. Grochowskiej 324. Wybór materiałów zmienia się wraz z nadchodzącymi porami roku. Wiosną i latem znajdziecie tu cienkie wiskozy, jedwabie i bawełny, jesienią i zimą – duży wybór wełen i ciężkich materiałów. Niezależnie od pory kupicie tu dzianiny różnej grubości, także dresowe (kawałek dalej, w okolicy bazaru Różyckiego znajduje się także całkiem dobrze zaopatrzony sklep Lena – ul.Targowa 48)

3. Sklep na Madalińskiego 4 – tutaj także znajdziecie spory wybór materiałów ubraniowych, ale także „domowych” – obrusowych płócien, materiałów pościelowych a także cerat.

… i sklepy internetowe:

1. Sklep z różnokolorowymi bawełnami i pasmanterią w dobrych cenach www.drecotton.pl
2. www.textilmar.pl – sklep z materiałami odzieżowymi: wełnami, bawełnami, tiulami, dzianinami różnego rodzaju. Sklep lubię m in. za duży wybór (dobrze sfotografowanych !) kolorów. Sklepem z podobnym asortymentem jest np. www.textilmania.pl/ choć tu zdarzyło mi się, że kolor ze zdjęcia znacznie się różnił od przysłanej tkaniny.
3. Sprzedawca na allegro – tu ogromną zaletą sprzedawcy jest oferowana cena materiałów (ciekawą wełnę płaszczową można kupić już za ok 20-25 zł), wadą jednak jest ich przypadkowy wybór – nie zawsze znajdziesz tu to czego akurat szukasz.

Od pewnego czasu można skorzystać także z ciekawego rozwiązania, jakim jest drukowanie tkanin. Oczywiście, materiał mozna sobie zadrukować o tak 😉 lub we wzorowanej na http://www.spoonflower.com polskiej sklepo-drukarnii ku-ka.pl można zamówić bawełnę w dowolnym kolorze i wzorze – od cieniutkiego batystu, poprzez pościelowe satyny aż po masywną .

Uwaga uwaga 🙂 Poniżej znajduje się kilka prostych wzorów, które zaprojektowałam z myślą o wydrukowaniu ich w ku-ka.pl. Jeśli masz ochotę pobrać któryś z nich w dużej rozdzielczości, napisz do mnie na facebook’u.

Do zobaczenia!

blog 1
blog2