Wielka kokarda założona na cokolwiek – globus, dynię czy Krystynę Pawłowicz, za każdym razem doda 100+ do uroku! A na serio, po prostu w fajny sposób uzupełni garderobę o wzory i kolory!

Na uszycie takiej opaski poświęcisz nie więcej niż godzinkę i kilka złotych. Polecam ją uszyć z cienkiej bawełny, muślinu czy batystu, lecz pamiętajcie, że im cieńszy materiał tym większą będzie miał tendencję do opadania, stąd genialny pomysł usztywnienia kokardy krochmalem. Scrollujcie dalej aby przeczytać instrukcję krok po kroku 🙂

Zobacz, co musisz przygotować:

  •  kawałek kolorowej bawełny (możesz wykorzystać większe skrawki, jeśli jednak będziesz kupować bawełnę w sklepie, na opaskę wystarczy z powodzeniem 0,25-0,30 mb materiału
  •  opaskę – gładką metalową lub plastikową (zwróć uwagę na to, żeby opaska nie miała ząbków podtrzymujących włosy, ponieważ będziemy ją powlekać materiałem)
  •  nożyczki, a jeszcze lepiej – nóż krążkowy (z matą samogojącą), którym wytniesz idealny pasek materiału
  •  cienki, okrągły sznureczek, którego co prawda nie ma na pierwszym zdjęciu, ale odegra ważną rolę w przewracaniu materiału na prawą stronę
  •  łyżkę mąki ziemniaczanej, do wykrochmalenia kokardki,
  •  linijkę i miarkę krawiecką

 Zmierz opaskę i dodaj do liczby około 10-12 centymetrów za zapasy z jednej i drugiej strony

Wytnij z materiału pasek o szerokości kilku centymetrów (w zależności od szerokości opaski). Ja użyłam bardzo wąskiej metalowej opaski dlatego nie potrzebowałam szerokiego paska.

Zaprasuj pasek wzdłuż na pół, prawą stroną do środka i ułóż wewnątrz sznureczek. Za chwilkę zobaczysz do czego się przyda i na czym polega sztuczka! Ułóż go przy samej linii zaprasowania. Żeby sznurek się nie przemieszczał, możesz pomóc sobie szpilkami.

I teraz uwaga uwaga! Przeszyj na maszynie w odpowiedniej odległości (czyli takiej, żeby po przewróceniu na prawą stronę można było włożyć opaskę), uważając żeby nie przeszyć sznurka wzdłuż. Z jednej strony zarygluj, czyli zaszyj wlot mocując sznurek. To ważne, aby koniec sznurka porządnie trzymał się w środku, tak, aby nie urwał się podczas przewracania na prawą stronę. To jest zdecydowanie najtrudniejszy moment całej produkcji. Nie zniechęcajcie się, mi tunel wyszedł dopiero za 3. razem J
Nadmiar materiału z zapasów na szwy przytnij na około 2 mm

…i zacznij przewracać na prawą stronę za pomocą sznureczka. Perfekcyjny tutorial o przygotowaniu tzw. spaghetti przygotowała Joulenka, w o tym wpisie. Pisze ona, co prawda, o produkcji ramiączek do topu codziennego (na który możecie pobrać darmowy wykrój z jej strony!), ale instrukcja, a nawet 3, świetnie się sprawdzi w tym przypadku.

Przewrócony na prawą stronę tunel nałóż na opaskę.

…i przytnij zapasy z jednej i drugiej strony, ładnie podszywając grubą nitką lub nawet muliną, okręcając wokół zauszników kilka razy.

Wytnij papierowy wykrój, według którego wytniesz kokardę. W zależności od upodobania – mały, duży, szerszy, węższy – popróbuj z różnymi rozmiarami i zbierz materiał po środku, żeby zobaczyć jak będzie się układała kokarda.

Zszyj dookoła zostawiając otwór na środku, przez który przewiniesz kokardkę na prawą stronę.

Pomóż sobie patyczkiem i delikatnie „wypchnij” nim rożki.

Pora na wykrochmalenie kokardki! Po co? Bawełna, a nawet jej 2 warstwy, może być zbyt wiotka i smętnie opadać na twarz jak uszy smutnego królika. Dlatego wystarczy niecała łyżka mąki ziemniaczanej rozrobiona z zimną wodą  (w około pół szklanki) i następnie połączona z litrem wrzątku, żeby ją wykrochmalić. Nie dodawaj zbyt dużej ilości mąki, konsystencja „kisielu” musi być naprawdę wodnista, inaczej na bawełnie zostaną białe zacieki.

 

Wysusz kokardkę, dobrze uprasuj przyszyj do opaski mocną nicią lub muliną.

Tak prezentuje się gotowa opaska! Jej koszt wykonania to (w zależności od materiału) około 5-7 zł. Fajnie sprawdzi się jako prezent albo powielona w każdym kolorze tęczy – jako świetny dodatek na co dzień 🙂