Choć lato już (prawie) za nami i dużo czasu upłynie zanim znów wskoczymy w letnie ubrania. Zastanawiasz się od czego zacząć i jak uszyć sukienkę dla dziewczynki? Zapraszam na tutorial!Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki 

 Sukienkowa instrukcja

już była grana na blogu (i wciąż jest chętnie oglądana, link do niej znajdziecie o tutaj). Ten model uszyłam z wykorzystaniem gumonici, czyli bardzo cienkiej okrągłej gumki, która nawinięta na szpuleczkę bębenka daje bardzo fajny efekt marszczenia materiału, który możecie wykorzystać nie tylko w szyciu dziecięcych ubranek. Takie wykończenie świetnie sprawdzi się jako marszczenie pasa lub mankietów bluzki z cienkiego materiału.

Tutorial może posłużyć Wam także do uszycia prostej bluzki z wiązaniami (podobnej do tej, z firmy The Odder Side). Jedyne co musicie zrobić, to postępować według wskazówek i ominąć część o marszczeniu gumonicią. (Jeśli zastanawiacie się gdzie kupić bawełnę w złote, haftowane kropki, z których szyte są bluzeczki, to jest to dokładnie ta tkanina Atelier Brunette, ze sklepu popcouture).

Materiał, który wybrałam do uszycia czerwonej sukienki to, modny w mionym sezonie, len z niewielkim dodatkiem wiskozy. Ponieważ wpis powstał w czasie, kiedy testowałam żelazko z generatorem pary Braun Carestyle 7, zależało mi na wybraniu i zademonstrowaniu jego umiejęnosci na najbardziej wymagającej tkaninie. Sprawdźcie jak sobie z nią poradził!

Jeśli nie wiesz Jakie żelazko wybrać? Parowe? Z generatorem pary? Stację pary? Koniecznie sprawdź podlinkowany poradnik na portalu rp.pl.

Zapraszam, obejrzyjcie film, a jako uzupełnienie przeczytajcie kilka tipów, które jeszcze lepiej pomogą przygotować Ci się do szycia sukienki.

Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki – tutorial na Youtube


Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki  Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki  Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki 

Po co dekatyzować?

Jeśli znacie bardziej gniotący się materiał niż len, dajcie znać! Ten, wydawałoby się, zgrzebny materiał zawojował ostatnio letnie kolekcje. Len pojawiał się pod postacią romantycznych sukienek, lekkich spodni czy plażowych tunik. I bardzo dobrze, bo to bardzo funkcjonalny materiał, jedynie – nieziemsko się gniecie. Wybrałam go specjalnie, bo wiedziałam, że chcę przetestować żelazko Braun Carestyle 7 Pro w najcięższych warunkach i w tym przypadku sprawdziło się świetnie. Bułka z masłem.

Pamiętajcie, że len trzeba zdekatyzować. Według niektórych nawet kilka razy, bo potrafi być podstępny. Co to dokładnie znaczy? Według mnie – uprać w wodzie z użyciem detergentu, w którym będzie się prało gotową odzież lub uprasować ze sporą porcją gorącej pary. Zazwyczaj możecie znaleźć informację jak bardzo materiał skurczy się po praniu. Jeśli dojdzie się już z nim do porozumienia, wynagradza wiele.


Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki 

Jak używać gumonici?

Zanim użyłam ich pierwszy raz, byłam przekonana, że nić wystarczy nawinąć na szpulkę w tai sam sposób, w jaki nawijalibyśmy zwykłą nić. No nie. Po kilku próbach zorientowałam się, że nić najlepiej ściąga/marszczy materiał, kiedy naprawdę ściśle nawiniemy ją na szpulkę ręcznie. Gumonić potrafi „uciekać”, jeśli nie jest dobrze zabezpieczona, dlatego trzeba ją dobrze przymocować do szpulki i włożyć do bębenka. Górna nić to zwykła klasyczna nitka. Szyjemy oczywiście z prawej strony materiału. Dolna nić zrobi całą robotę.

Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki 

Prasowanie podczas szycia.

Jeśli komuś się kiedykolwiek wydawało, że żelazka podczas szycia używa się tylko raz – na końcu, żeby uprasować gotową rzecz, był w sporym błędzie. Żelazko musi być ciągle na podorędziu, żeby przyprasować zapasy, gotowe ramiączka przewrócone na prawą stronę, zaszewki i te pe, i te de.

Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki 

Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki 

Jak uszyć ramiączka

Oglądając film, zwróć uwagę na ramiączka, które wszyłam do sukienki. Moja papierowa forma ma troszkę ponad 3cm szerokości, dzięki temu ramiączka tworzą efektowną kokardę. Możesz uszyć cieńsze lub niewiązane, a od razu dopasowane długością do rozmiaru.

Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki 

Żeby ułatwić sobie szycie równoległych linii możesz narysować sobie pomocnicze linie krawieckim znikającym flamastrem lub mydełkiem Nie zdawaj się na szycie „na oko”. Zdjęcie, które widzicie po prawej to moja próba. Gdzieniegdzie możecie się dopatrzeć zerwanej nici w rządku. Za pierwszym razem to wcale nie jest takie proste, żeby trafić z ustawieniami, dlatego polecam Wam popróbować sobie na ścinku tego (samego materiału), żeby wyczuć nić. Szyjemy oczywiście z prawej strony materiału, to dolna (gumo)nić umieszczona w bębenku ściąga materiał.

Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki 

Na koniec, aby mieć pewność w jakiej odległości od siebie przyszyć ramiączka, sprawdź to na żywym modelu. Przymierz i przypnij szpilkami w takiej odległości, żeby nie zsuwały się podczas noszenia.

Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki 

Mam nadzieję, że instrukcja będzie dla Was zrozumiała i przydatna 🙂

Być może zainteresuje Cię także:

Jak uszyć kocyk dla dziecka (alternatywa dla kocyka minky) 

Ranking żelazek parowych 2018: najlepsze żelazko według blogerów 

Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki 

Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki